לנטיב
שַׁבֵּץ-טִיב 2025
עמוד הבית > מדריך למשתמש > מוסד

 מוסד

באופן כללי, הזנת הנתונים לתוכנה מתחלקת בין שלושה חלונות: חלון מוסד, חלון משאבים וחלון פעילויות. תוכלו לבחור את אחד החלונות הללו בעזרת הלשוניות בצד שמאל של סביבת העבודה:

Institution pane shabetz8.png

הערה: ללשונית "מוסד" אין כותרת טקסט כמו לשאר הלשוניות. הסיבה לכך היא שלאחר הזנת הנתונים הראשונית בלשונית זו, משתמשים בה לעיתים רחוקות בלבד.

לאחר הלחיצה על הלשונית "מוסד", סרגל הכלים שמעל חלון המוסד יציג 3 כפתורים, בהתאם לשלושת העמודים של הזנת הנתונים בחלון זה:

Institution pages shabetz8.png

העמוד הראשון מכיל פרטים אודות המוסד כגון שם וטלפון; העמוד השני מכיל את מילון המונחים שבו משתמשים במסכי התוכנה השונים בשביל לנקוב בשמות המשאבים (לדוגמה "כיתות" או "קבוצות"); והעמוד האחרון מכיל מאפיינים מוספים עבור משאבים (אלו הם שדות שהמשתמש יכול להוסיף כדי שיכילו ערכים נוספים מעבר לאלה שמוגדרים כברירת מחדל על-ידי התוכנה - אימיילים של מורים למשל).

כעיקרון, עמוד המוסד מאפשר לכם להתאים אישית את התוכנה. אחרי הכל, התוכנה הינה מאוד גנרית, ומתאימה לסוגים רבים של בתי ספר. יחד עם זאת, רצינו שהיא תהיה מאוד גמישה וניתנת להתאמה בצורה כזו שתגרום לכם להרגיש שהיא נוצרה במיוחד בשבילכם.

פרטי מוסד

העמוד הראשון בחלון המוסד הוא פרטי המוסד. הוא מכיל מידע כללי אודות בית הספר כגון שם בית הספר, שם המנהל/ת, טלפון, פקס, כתובת והערות:

Institution tab shabetz8.png

כיצד לערוך את השדות בעזרת חלון המאפיינים?

כל השדות כאן הם שדות טקסט פשוטים. כדי לערוך אותם, לחצו תחילה על השדה ואז התבוננו בחלון המאפיינים שמתחת לחלון המוסד. חלון המאפיינים יציג את השדה שעליו לחצתם ויאפשר לכם להקליד את הערך שלו.

Institution name properties shabetz8.png

כשסיימתם להקליד, לחצו על המקש Enter במקלדת (או לחצו עם העכבר במקום כלשהו על המסך מחוץ לשדה שאותו אתם עורכים). הדבר יגרום לכך שהערך החדש שהקלדתם יישמר.

כיצד לערוך את השדות במצב עריכה?

באופן כללי, כל ההקלדה של ערכי שדות מתבצעת בחלון המאפיינים בפינה השמאלית התחתונה של סביבת העבודה. אולם, קיימת דרך נוספת לערוך את השדות שאותם הנכם רואים ברשימה - וזאת על-ידי הפעלת מצב עריכה. ההפעלה של מצב העריכה מתבצעת על-ידי לחיצה על כפתור העיפרון בפינה השמאלית העליונה של המסך. כשמצב העריכה פעיל, לחיצה על כל פריט ברשימה מאפשרת לכם לערוך אותו, כך שבמצב זה, תוכלו ללחוץ בעמודה שליד "שם המוסד", לדוגמה, ולערוך את השם ישירות בתוך הרשימה.

Institution editing mode shabetz8.png

נאמר כבר עכשיו שמצב העריכה שימושי במיוחד כאשר אתם נדרשים לערוך את השמות של הרבה משאבים או למלא את הפרטים של הרבה פעילויות. אבל נגיע לכך עוד בהמשך. דרך אגב, על מנת לצאת ממצב העריכה, לחצו שוב על כפתור העיפרון, ומצב העריכה יכובה.

מילון מונחים

מילון המונחים מאפשר לכם להגדיר את הביטויים שבהם התוכנה משתמשת עבור שמות סוגי המשאבים השונים.

Vocabulary shabetz8.png

לדוגמה, את שם המשאב הכללי "משגיח" ניתן לשנות ל-"מורה", "מרצה", "מדריך" וכו'. ניתן להגדיר הן את צורת היחיד והן את צורת הרבים של הביטוי. בנוסף, ניתן לשנות את האייקון המשוייך לכל סוג של משאב. הביטויים שתגדירו במילון המונחים משפיעים הן על מה שמוצג על גבי המסך והן על התדפיסים והדו"חות. מילון המונחים הוא העמוד השני בחלון המוסד:

Institution vocabulary page shabetz8.png

כיצד לערוך את הביטויים?

בדיוק כמו בעמוד פרטי המוסד, את הביטויים במילון המונחים ניתן לערוך או בעזרת חלון המאפיינים או על-ידי הפעלת מצב העריכה (כפתור העיפרון בפינה השמאלית העליונה של המסך).

Institution vocabulary edit shabetz8.png

כיצד לערוך את האייקונים?

את האייקונים בתוכנה ניתן לשנות גם. מכלול האייקונים האפשריים שמור בתוך קבצים גרפיים אשר מסופקים ביחד עם התוכנה. זו הסיבה לכך שהשדה אייקון מכיל שם של קובץ וגם מספר (מופרדים על-ידי נקודותיים). המספר הוא האינדקס של האייקון הספציפי בתוך קובץ האייקונים הגדול. אם תלחצו עליו (או בחלון המאפיינים או ישירות ברשימה כאשר מצב העריכה דלוק), יופיע כפתור. לחיצה על כפתור זה תציג רשימה נפתחת של האייקונים הרלוונטיים. התוכנה מכילה מספר אייקונים אפשריים לכל סוג של משאב אשר מהם ניתן לבחור את הרצוי.

Institution edit icon shabetz8.png

מה אם במוסד שלנו לא משתמשים בסוג מסויים של משאב כלל?

במוסדות רבים, אין צורך לשבץ את כל סוגי המשאבים. לדוגמה, בהרבה בתי ספר אין צורך לשבץ ציוד; בחלקם גם אין צורך לשבץ תלמידים באופן פרטני. במקרים כאלו, הדבר המומלץ ביותר הוא "לכבות" את סוגי המשאבים הלא רלוונטיים על מנת שהאייקונים שלהם, הכפתורים שלהם והרשימות שלהם פשוט לא יופיעו בשום מקום בתוכנה. הדבר מתבצע על-ידי מחיקת סימון ה-"וי" בתוך הריבוע המופיע לצד שם המשאב במילון המונחים:

Equipment disabled shabetz8.png

מאפיינים מוספים

כברירת מחדל, בסיס הנתונים של התוכנה מכיל רק את מינימום האינפורמציה הדרוש לתוכנה לשם שיבוץ מערכת השעות. למשאבים יש שם, קוד (מזהה), צבע משוייך ועוד כמה מאפיינים. כל זאת מספיק עבור התוכנה, אך ייתכן וזה לא יספיק עבורכם. על מנת לאפשר לכם להרחיב את מאגר המידע הבסיסי הזה כדי להזין ערכים נוספים עבור משאבים - הכנסנו את האפשרות להגדיר את מה שנקרא מאפיינים מוספים. אלו הם בסך הכל שדות טקסטואליים אשר נשמרים כחלק מבסיס הנתונים עבור כל משאב. את השדות הללו ניתן להציג כעמודות נוספות בתוך רשימות המשאבים בתוכנה, בתוך מערכת השעות עצמה, בתדפיסים, בדו"חות וגם בתוך קבצים מיוצאים.

Custom properties shabetz8.png

בנוסף ליכולת להוסיף מאפיינים חדשים, קיימת האפשרות גם לשנות את המאפיינים הקיימים המוגדרים על-ידי התוכנה. מה שניתן לשנות זה את שמות המאפיינים, לבחור האם להציג אותם כעמודות ברשימות המשאבים, לקבוע את רוחב העמודה שלהם ובמידת הצורך אפשר אף להחביא אותם לגמרי.

את המאפיינים המוספים מגדירים בעמוד השלישי של חלון המוסד:

Institution properties page shabetz8.png

כאשר תעברו לעמוד זה, תראו רשימה של כל סוגי המשאבים. אם תפתחו אחד מהם, תראו את כל המאפיינים של אותו סוג משאב. כל מאפיין הוא מסוג מסויים כגון טקסט, מספר, צבע, רשימה של משאבים וכו'.

Institution teacher properties shabetz8.png

כיצד להוסיף מאפיין?

כדי להוסיף מאפיין, קודם כל בחרו את סוג המשאב שעבורו ברצונכם להוסיף את המאפיין (על-ידי לחיצה עליו). לאחר מכן, לחצו על כפתור הפלוס בסרגל הכלים שבצד שמאל של המסך ובחרו בתפריט שייפתח באפשרות מאפיין. המאפיין החדש יתווסף אז לסוף רשימת המאפיינים של סוג המשאב שבחרתם.

Institution add property shabetz8.png

ברגע שהמאפיין התווסף, תוכלו להזין את השם שלו ואת רוחב העמודה שלו (אם צריך) בחלון המאפיינים אשר מתחת לחלון המוסד. כדי לשנות את השם לחצו משמאל ל-"שם" והקלידו את שם המאפיין החדש.

כיצד להציג מאפיין בעמודה נפרדת ברשימת המשאבים?

אם תרצו שמאפיין כלשהו יוצג כעמודה נפרדת ברשימת המשאבים, עליכם להגדיר פשוט את רוחב העמודה של אותו מאפיין לערך גדול מאפס. הדבר נכון גם עבור מאפיינים שאתם הוספתם וגם עבור מאפיינים המוגדרים מראש על-ידי התוכנה.

את רוחב העמודה ניתן להזין או בתור פיקסלים או באחוזים. לדוגמה, כדי לקבוע רוחב עמודה של 100 פיקסלים, פשוט הקלידו "100" בתור רוחב העמודה; אם תרצו שעמודה תהווה כשליש מרוחב הרשימה, הגדירו את רוחב העמודה כ- "30%".

Institution address property shabetz8.png

לאחר שביצעתם את הנ"ל, המאפיין יוצג כחלק מרשימת המשאבים ותוכלו אף לערוך את הערכים שלו כפי שהנכם רגילים במצב העריכה:

Institution address teachers shabetz8.png

כיצד למחוק מאפיין שהוסף?

כדי למחוק מאפיין שהוספתם, סמנו אותו ואז לחצו על כפתור המינוס בסרגל הכלים שבצד שמאל. שימו לב שאת המאפיינים המוגדרים מראש על-ידי התוכנה לא ניתן למחוק, אבל כן ניתן להחביא אותם. לשם כך, סמנו את המאפיין הלא רלוונטי ושנו את השדה "פעיל?" בחלון המאפיינים מ-"כן" ל-"לא". כתוצאה, המאפיין הזה לא יוצג בשום מקום בתוכנה. אם תרצו להחזיר אותו בעתיד, חזרו לעמוד זה ושנו את השדה "פעיל?" בחזרה ל-"כן". לחילופין, ניתן להשתמש גם בריבוע עם ה-וי שמופיע לצד שם המאפיין ברשימה כדי להפעיל או להחביא אותו.

הפרק הבא: משאבים.

  יש לכם שאלה? שלחו לנו דואר אלקטרוני אל SUPPORT@LANTIV.CO.IL