לנטיב
שַׁבֵּץ-טִיב 2025
עמוד הבית > מדריך למשתמש > קומבינציות

 קומבינציות

קומבינציות הן בעיקרן אפשרויות לביצוע אחת מהמשימות הבאות מבלי ליצור התנגשויות במערכת:

  • שיבוץ פעילות בודדת.
  • הזזת משבצת קיימת של פעילות או מציאת אפשרויות החלפה שלה עם משבצות אחרות.
  • סתימת חלון (משבצת ריקה) במערכת של משאב כלשהו.
  • מציאת חדר מתאים עבור פעילות שכבר משובצת.

כעת, כשאנו אומרים "אפשרויות", אנו לא מתכוונים רק לאפשרויות של צעד אחד (כגון העברת משבצת מיום ראשון ליום שני, דבר שניתן לבצע בקלות על-ידי גרירה), אלא לאפשרויות מורכבות ומרובות צעדים המערבות מספר משבצות, כך שבסופו של דבר משיגים את המטרה הרצויה.

Combination illustration shabetz8.png

זהו מנוע רב עוצמה של התוכנה אשר עשוי להיות לעזר במצבי שיבוץ "דוחקים" כי היכולת של התוכנה לעבור על מגוון עצום של צעדים יכולה לחסוך זמן רב. יכולת זו שימושית במיוחד בבתי ספר שבהם השלבים האחרונים של בניית המערכת הם אלה שלוקחים את מירב הזמן. הסיבה לכך היא, שכאשר רוב הפעילויות כבר משובצות, כמעט ולא נשארות משבצות פנויות לשיבוץ מעט הפעילויות הנותרות, במיוחד לאור זה שניצול המשאבים מגיע כמעט לתפוסה מלאה. במצב זה, "דחיקת" פעילות חדשה לתוך המערכת איננה משימה פשוטה... ובדיוק פה מנוע הקומבינציות הוא כלי עזר ענק.

כיצד למצוא קומבינציות?

החיפוש אחר קומבינציות מופעל על-ידי לחיצה על הלשונית "קומבינציות" אשר בתחתית סביבת העבודה. אילו סוגי קומבינציות התוכנה תמצא? ובכן, תלוי על מה תלחצו. להלן האפשרויות:

תרחיש 1: שיבוץ פעילות

בשעה שחלון הקומבינציות פתוח (אחרי שלחצתם על הלשונית "קומבינציות"), לחיצה על פעילות ברשימת הפעילויות תגרום לתוכנה להציע אפשרויות לשיבוץ של אותה פעילות. האפשרויות הללו מוצגות בתור צלמיות בחלון הקומבינציות. כאשר תמקמו את סמן העכבר מעל צלמית של קומבינציה, התוכנה תציג חיצים במערכת הראשית המתארים את הצעדים של הקומבינציה. החץ הראשון הוא זה שאומר היכן לשבץ את הפעילות (בצילום המסך שלהלן זה ביום שלישי בשיעור 4) ושאר החיצים דואגים להעביר את הפעילויות המתנגשות למשבצות אחרות:

Combinations schedule activity shabetz8.png

שימו לב שהקומבינציות הראשונות שתראו בחלון הקומבינציות הן אפשרויות שיבוץ של צעד אחד, כגון שיבוץ של הפעילות ביום ראשון בשיעור 1 (כמובן בהנחה שקומבינציות פשוטות כאלה קיימות). הקומבינציות הבאות בתור יהיו יותר ויותר מורכבות. לדוגמה, קומבינציה של שני צעדים עשויה לשבץ את הפעילות ביום שלישי בשיעור 2 בזמן שהיא מזיזה את הפעילות המתנגשת מיום שלישי ליום רביעי. המספר המקסימלי של צעדים פר קומבינציה שהתוכנה מוצאת הוא 5.

תרחיש 2: הזזת משבצת קיימת

בתרחיש זה המטרה היא להזיז משבצת קיימת כלשהי ליום אחר או לשיעור אחר. כדי להפעיל את חיפוש הקומבינציות במקרה הזה, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על משבצת במערכת. התוכנה תמצא אז שני סוגים של קומבינציות:

  1. קומבינציות אשר מעבירות את המשבצת לזמן אחר ובצורה כזאת מפנות את המשבצת המקורית (היא נשארת ריקה אחרי הקומבינציה).
  2. קומבינציות אשר מוצאות דרך להזיז את המשבצת לזמן אחר אבל גם להזיז פעילות אחרת לתוך המשבצת המקורית. אנו קוראים לקומבינציות כאלה החלפות.

כמובן, שבשני המקרים, כאשר משבצת מוזזת במקום משבצת אחרת, התוכנה דואגת גם להזיז את המשבצת האחרת בצורה כזאת שלכל המשבצות המוזזות (בשרשרת) נמצא מקום חדש ללא גרימת התנגשויות.

Combinations move cell shabetz8.png

במידה ועליכם למצוא רק הזזות או רק החלפות, תוכלו להשתמש בשדה שמעל לחלון הקומבינציות כדי לסנן את סוגי הקומבינציות הלא רלוונטיים. לדוגמה, סמנו כך כדי להציג קומבינציות החלפה בלבד:

Combinations swaps only shabetz8.png

כך לדוגמה נראית קומבינציית החלפה:

Combinations swap cell shabetz8.png

תרחיש 3: סתימת חלון

חלון הוא משבצת ריקה. אבל לא סתם משבצת ריקה - לפני ואחרי חלון יש משבצות משובצות. בתי ספר רבים נוטים לדרוש כמה שפחות חלונות במערכות של משאבים, כך שבתרחיש זה מנוע הקומבינציות הולך לשרת אותנו למציאת דרכים לסתום חלונות כאלו בעזרת פעילות המשובצת בסוף היום (אם ניקח פעילות מאמצע היום, אנו נקבל חלון חדש במקום החלון שאנו מנסים לסתום, ואנו רוצים להימנע מכך).

כדי שמנוע הקומבינציות ימצא דרכים לסתימת חלון, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ בתוך משבצת ריקה. כרגיל, הקומבינציות שהתוכנה תמצא יוצגו כצלמיות בחלון הקומבינציות:

Combinations fill gap shabetz8.png

תרחיש 4: מציאת חדר מתאים לפעילות

מנוע הקומבינציות שימושי גם למציאת חלופות חדרים משני סוגים:

  1. למצוא חדר חדש לפעילות משובצת - כאשר קיימת משבצת של פעילות ללא חדר נבחר, התוכנה מציעה אפשרויות לשיבוץ הפעילות בחדר פנוי מתאים.
  2. לשבץ את הפעילות בחדר אחר - כאשר למשבצת כבר יש חדר, אבל היא יכולה להיות משובצת אופציונלית בחדרים אחרים, התוכנה מציעה אפשרויות להעביר אותה לאחד החדרים הללו.

הבה נתחיל עם הסוג הראשון. תזכורת: לאחר שאתם משבצים פעילות שיש לה כמה חדרים אופציונליים, הפעילות משובצת ללא חדר ועליכם להשלים את השיבוץ על-ידי בחירת חדר עבור המשבצת בחלון המאפיינים. כעת, במידה ואין אף חדר פנוי, תוכלו להשתמש במנוע הקומבינציות כדי למצוא אפשרויות לפנות את אחד החדרים המתאימים לפעילות. כדי לעשות זאת, לחצו על המשבצת ללא החדר בזמן שחלון הקומבינציות פתוח. אתם תראו שמיד יופיעו קומבינציות לשיבוץ הפעילות בתוך חדר מתאים (במידה והן קיימות כמובן):

Combinations rooms shabetz8.png

הקומבינציות מהסוג השני מוצגות כאשר מסמנים משבצת שעבורה כבר נבחר חדר. קומבינציות אלו מציעות להעביר את המשבצת לחדר אחר. לדוגמה:

Combinations different room shabetz8.png

הערה: כאשר אתם מסמנים משבצת במערכת הראשית, קומבינציות ברירת המחדל שמוצגות הן הזזות והחלפות. כדי להציג קומבינציות חדרים, עליכם לסמן את האופציה "חדרים" בשדה שמעל לחלון הקומבינציות:

Combinations rooms only shabetz8.png

כיצד לבחון את ההשפעה של קומבינציה?

כאשר אתם מתבוננים בחיצים המתארים את ההזזות של הקומבינציה, אתם רואים רק חלק מהתמונה. זאת מאחר וההזזה של כל משבצת משפיעה על כל המשאבים של הפעילות באותה משבצת, ולא רק על אלה שאתם רואים ברגע נתון זה. למשל, כאשר אתם מסתכלים על החיצים במערכת של קבוצה, אתם לא רואים את ההשפעה של הקומבינציה על המורים המעורבים. אולם כדי להעריך באמת את האיכות של קומבינציה, אתם כן צריכים לראות את האפקט שלה על המערכות של כל מי שמעורב. כיצד נעשה זאת אם כך?

ובכן, לשם כך כל מה שעליכם לעשות הוא ללחוץ פעם אחת על הצלמית של הקומבינציה. אתם תראו עיגול אדום מופיע מעל הצלמית:

Combinations selected thumbnail shabetz8.png

כעת הקומבינציה מסומנת. במצב זה החיצים הופכים להיות מוקפאים במערכת הראשית. הווה אומר שאפילו אם סמן העכבר יעזוב את הצלמית, החיצים שלה יישארו. ולא רק זאת, במצב הזה (כאשר הקומבינציה מסומנת), תוכלו להשתמש גם בחלון המיני מערכת כדי לראות את ההשפעה של הקומבינציה על המערכות של כל המשאבים המעורבים, פשוט על-ידי לחיצה על המשבצות שהקומבינציה מזיזה:

Combination effect on teacher shabetz8.png

אם תלחצו על הצלמית המסומנת שוב, הסימון האדום ייעלם.

כיצד לבצע את הקומבינציה?

כדי להחיל קומבינציה ולגרום לתוכנה לבצע את ההזזות שלה, לחצו על הצלמית שלה לחיצה כפולה עם העכבר.

כיצד למנוע את ההזזה של משבצת מסויימת?

כברירת מחדל, כל משבצת במערכת יכולה להיות מעורבת בצעדי ההזזה של קומבינציה - במידה כמובן והתוכנה רואה זאת לנכון. אולם, קיימת האפשרות למנוע מהתוכנה מלהציע קומבינציות אשר מזיזות משבצות מסויימות ממקומן - וזאת על-ידי קיבוע משבצות אלו. כאשר משבצת מקובעת, היא תישאר במקומה והתוכנה תתייחס אליה כאל משבצת שאסור לה "לגעת" בה. כדי לקבע משבצת, סמנו אותה ואז בחרו בתפריט "עריכה" (או בתפריט שנפתח כתוצאה מלחיצה על הלחצן הימני של העכבר) באפשרות "קיבוע". משבצת מקובעת תופיע עם סימן קטן של מנעול בפינה השמאלית התחתונה שלה:

Fixated cell shabetz8.png

האפשרות לקבע משבצות שימושית במיוחד בסיטואציות שבהן קיימים אילוצים שהתוכנה לא מודעת אליהם אשר מונעים ממשבצות מסויימות מלהיות מועמדות ריאליות להזזה במסגרת קומבינציה. במקרים אלו תוכלו לקבע את המשבצות הרלוונטיות כדי שהתוכנה לא תציע לכם אפילו אפשרויות לא ריאליות כאלו.

כדי להסיר את הקיבוע של משבצת, בחרו בתפריט "עריכה" (או בתפריט הלחצן הימני של העכבר) באפשרות "ביטול קיבוע".

כיצד למצוא יותר קומבינציות?

ישנו דבר פשוט אך חשוב מאוד להבנה בהקשר למנוע הקומבינציות אשר לא הדגשנו אותו עד כה, והוא כדלקמן: התוכנה תוכל למצוא אך ורק קומבינציות אשר מערבות את המשבצות הנראות לעין. המשפט הזה אמנם נשמע פשוט, אך הבה נבין מה משמעותו.

כפי שכבר ראינו, הקומבינציות אשר התוכנה מוצאת מומחשות על-ידי חיצים המופיעים במערכת. כעת, כשאתם משתמשים במנוע הקומבינציות בעת שאתם צופים במערכת של משאב יחיד, באופן טבעי תראו את החיצים הללו בתוך המערכת של אותו משאב. אך מה הדבר אומר? זה אומר, לדוגמה, שרק קומבינציות שבהן משבצת אחת של המשאב יכולה להיות מוחלפת עם משבצת אחרת של אותו משאב יכולות להיות מוצגות. מה אם, למשל, קיימת קומבינציה אשר מחייבת להעביר משבצת של משאב אחר בשביל להזיז את המשבצת המקורית של המשאב הראשון (בגלל שהן דורשות את אותו החדר לדוגמה)? קומבינציה כזאת לעולם לא תימצא בתרחיש זה, כי פה אין אפילו היכן להציג את החץ הנוסף של ההזזה במערכת של המשאב השני.

אם כן, המסקנה היא כזאת: ככל שיותר משאבים מוצגים על המסך - כך יימצאו יותר קומבינציות. זאת מאחר ומרחב החיפוש של מנוע הקומבינציות יהיה גדול יותר. הבה נמחיש זאת בעזרת דוגמה.

כאשר מוצגת מערכת שעות של קבוצה בודדת, ואנו מחפשים אחר קומבינציות להזזה של משבצת, רק קומבינציה אחת נמצאה במקרה הבא:

Combinations single resource shabetz8.png

כעת אנו מסמנים קבוצה נוספת בסרגל הניווט כך שמוצגת מערכת של שתי קבוצות. מנוע הקומבינציות מאתחל את עבודתו ומוצא יותר קומבינציות (כל הקומבינציות החדשות שהוא מצא מערבות משבצות של הקבוצה השניה):

Combinations multiple resources shabetz8.png

אם היינו מציגים על המסך את כל הקבוצות, אפילו יותר קומבינציות היו נמצאות. כלל זה תקף כמובן גם עבור מערכות של מורים, חדרים ומקצועות.

דרך אגב, אותו עיקרון תקף גם עבור ימים. אם תציגו על המסך מערכת של יום בודד, התוכנה תמצא קומבינציות המערבות משבצות של יום זה בלבד.

הפרק הבא: שיבוץ אוטומטי.

  יש לכם שאלה? שלחו לנו דואר אלקטרוני אל SUPPORT@LANTIV.CO.IL